Aktualności

Super surowiec

Innowacje w szkolnictwie są bardzo mile widziane. Dlatego też uczniowie klasy trzeciej z zaciekawieniem przystąpili do uczestnictwa w innowacyjnej grze dydaktycznej Super surowiec.

Zadań z którymi musieli się zmierzyć uczniowie było sporo. Jednym z nich było porównanie i ocena różnych surowców wykorzystywanych przez człowieka w życiu codziennym i gospodarce. Wnioskiem wyciągniętym przez wszystkie grupy było stwierdzenie że  drewno, powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach życia, jako surowiec uniwersalny, jest przyjazne dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Kolejnym zadaniem było różnicowanie gatunków różnych drzew na podstawie drewna. Ciekawym, ale nie łatwym punktem lekcji było przyporządkowanie nazw drzew do liści bądź igieł.

Super surowiec nie jest typowa grą, gdyż nie zawiera elementów rywalizacji; nie ma tu zwycięzców i pokonanych. Zadania mają wzbudzić u uczestników gry pozytywne emocje, rozwijać kreatywność, pobudzić wyobraźnię, kształcić umiejętność pracy zespołowej. Gra przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży. Osiem jednakowych zestawów gry pozwala na pracę z całą klasą (ok. 24 osoby) w małych grupach. Grę można stosować podczas zajęć edukacyjnych także w szkole podczas wybranych lekcji: techniki, zajęć technicznych, przedmiotów przyrodniczych, wiedzy o społeczeństwie lub zajęć kółek zainteresowań np. kółka przyrodniczego lub ekologicznego.