Aktualności

Pamiętnik transgranicznych spotkań

 Międzynarodowy Festyn Rodzinny Święto Hortensji.

Podczas spotkania nastąpiło poznanie się uczestników projektu  – rodziców, dzieci, kadry projektowej  z Łęknicy i Bad Muskau.

Autoprezentacje.

Przy muzyce z filmu Benny Hill dzieci poznawały swoje  imiona. Przedszkolaki miały za zadanie przedstawić się w swoim języku, potem uczynić to w języku sąsiada. W czasie zajęć projektowały swoją wizytówkę, zapisywały swoje imię. Następnie  wspólnie się  bawiły w ogrodzie przedszkolnym.

 Park Mużakowski – to miejsce nas łączy! 

Spotkanie odbyło się  na polanie, u podnóża zamku księcia Pucklera w Parku Mużakowskim. Zabawy w kole pozwoliły utrwalić słownictwo poznane na wcześniejszych spotkaniach . Dzieci poznały nową zabawę ze śpiewem: „Tańczymy labado” – nazywając części ciała w języku polskim i niemieckim. Następnie spacerowały po parku ucząc się jednocześnie nazw drzew w dwóch językach. Dzieci nauczyły się rozpoznawać  lipy i kasztanowce. W kolejnej części spotkania przedszkolaki bawiły się przy użyciu chusty animacyjnej i zgromadzonego na polanie sprzętu sportowego. Ostatnim punktem programu był piknik na trawie. Dzieci zajadały arbuzy i dzieliły się wrażeniami w promieniach wrześniowego słońca.

      Polsko – Niemiecki Dzień Drzewa!

         Przedszkolaki z Łęknicy corocznie obchodzą Dzień Drzewa . Zaprosiły do wspólnego          świętowania „Piratów „ z Bad Muskau . Podczas zabaw rytmiczno-naśladowczych  przypomniały sobie zwroty powitalne w języku polskim i niemieckim . Dzieci wspólnie posadziły jarzębiny w ogrodzie przedszkolnym. Każda z grup nadała swojemu drzewku imię oraz złożyła dwujęzyczne przyrzeczenie ochrony drzew. Ze zgromadzonego materiału przyrodniczego przedszkolaki komponowały mandale , z masy solnej lepiły figurki , przygotowywały wspólnie  ziemniaki do pieczenia w ognisku. Pląsy przy ognisku , zabawy chustą animacyjną sprawiły dzieciom wiele radości.

Gry i zabawy w języku sąsiada!

 Spotkanie odbyło się w Kita Bergpiraten . Podczas wesołych zabaw przedszkolaki utrwaliły poznane wcześniej zwroty . Kadra projektowa miała przyjemność obserwować jak zmienia się nastawienie dzieci do siebie .Stały się bardziej otwarte , witały się serdecznie . Nie było już problemu , kiedy zostawały poproszone o dobranie się w pary polsko-niemieckie. Tym razem uczestniczyły w rozgrywkach sportowych. Poznawały nowe słowa – piłka , hulajnoga , lina , szybko. Poznały również nową  technikę plastyczną – tworzenie obrazów z ilustracji owoców. Wspólne posiłki , zabawy zorganizowane i spontaniczne niewątpliwie zbliżały wszystkich uczestników .

      Kolory jesieni!

Podczas spotkania przedszkolaki uczyły się zwrotów związanych z zapytaniem  • Wo wohnst du? – Gdzie Ty mieszkasz? Dzieci poznawały nazwy czterech podstawowych kolorów w języku sąsiada. Zajęcia prowadził klaun Kolorek a pomagała mu Pani Jesień . Podczas zabaw ruchowych w ogrodzie przedszkolnym dzieci grały w butelkowe kręgle napełnione kolorową wodą , dopasowywały woreczki do koloru krążka ; uczestniczyły w wyścigach zaprzęgów , układały kolorowe puzzle. Dzięki samodzielnie wykonanym maskom przemieniły się w kolorowe ptaki i urządziły „ ptasią dyskotekę”.

 Liczymy w języku sąsiada !

Przedszkolaki z Łęknicy i Bad Muskau spotkały się w Parku Mużakowskim . Podczas wspólnych zabaw utrwaliły słownictwo związane z przedstawianiem się i nazywaniem kolorów . Nauczyły się liczyć do 12 w języku polskim i niemieckim  Następnie uczestniczyły w uroczystym otwarciu nowego placu zabaw w Bad Muskau , który od razu został przez dzieci przetestowany.

Mikołaj z wizytą u przedszkolaków !

Do Przedszkolaków z Łęknicy i Bad Muskau Mikołaj przybył już 5 grudnia . Wysłannik Mikołaja – Anioł – zaprosił dzieci do wspólnych zabaw . Przedszkolaki nauczyły się tańczyć świątecznego rock n rolla, śpiewały w języku polskim i niemieckim  kolędę „Cicha noc „ .Mikołaj wyznaczył wiele językowych zadań do wykonania. Pomimo braku białego puchu na twarzach dzieci malowała się wielka radość.

Boże Narodzenie – magiczny czas !

W grudniowe imieniny przedszkolaki z zaprzyjaźnionych przedszkoli uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Bad Muskau. Dzieci w polsko-niemieckich grupach wykonywały ozdoby świąteczne i słuchały kolęd śpiewanych po niemiecku . Nauczyły  się także życzyć sobie WESOŁYCH ŚWIĄT !  w dwóch wersjach językowych .

Noworoczny koncert !

Przedszkolaki z Łęknicy i Bad Muskau wykonały ekologiczne instrumenty muzyczne i przygotowały noworoczny koncert .

Bezpieczeństwo – ważna sprawa!

 Tematem przewodnim  spotkania było bezpieczeństwo na drodze . Dzieci poznawały zasady obowiązujące na drodze. Na dużych matach imitujących ulicę dzieci ćwiczyły właściwe zachowanie się na drodze. Następnie z marchewkowych „ kostek „ i patyków przedszkolaki projektowały domy, ulice, pojazdy . Spotkanie w Bad Muskau  przeprowadzili dla nas strażnicy ruchu drogowego z Weisswasser.

Bal karnawałowy ! 

Wielu przeżyć i radości dostarczył dzieciom wspólny bal karnawałowy , który odbywał się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Łęknicy . Dzieci prezentowały i nazywały swoje przebrania na czerwonym dywanie . Uczestniczyły w wielu zabawach taneczno-ruchowych .

 Nasze rodziny!

 Podczas zabaw dzieci z obu przedszkoli nauczyły się dwujęzycznej piosenki o członkach rodziny. W polsko-niemieckich grupach malowały farbami gipsowe maski , nazywając poszczególne części twarzy. Brały udział w zabawach muzyczno – ruchowych , bawiły się kostką obrazkową oraz budowały „monstrum” z klocków różnego typu .

Wiosna piękna i radosna !

        W Bad Muskau sprawdziliśmy podczas zabaw  swoje umiejętności językowe . Była to wielka,      wiosenna powtórka .Eksperymentowaliśmy z kolorami . Za pomocą strzykawek i kolorowej wody zabarwialiśmy papier , który następnie wykorzystaliśmy do wykonania motyli . Tworzyliśmy także kompozycje z kolorowego piasku .

 Gra językowa ! 

Dzieci uczestniczyły w plenerowej grze językowej. W małych , polsko – niemieckich grupach przedszkolaki udały się wraz z opiekunami na poszukiwanie ukrytych w terenie zadań. Musiały m.in. w obu językach policzyć do 12 , wymienić pory roku , zaśpiewać piosenkę o dniach tygodnia i częściach ciała, określić kolory. 

       Wielkanoc u sąsiadów !

 Poznawaliśmy  zwyczaje wielkanocne naszych sąsiadów – składaliśmy sobie życzenia w języku sąsiada , obdarowaliśmy się owsem posianym w słoiczkach , który ozdobił nasze wielkanocne stoły .

    W królestwie zwierząt !

Podczas wspólnych zajęć w Łęknicy z przedszkolakami z Bad Muskau poznawaliśmy nazwy zwierząt w dwóch językach ,wyklejaliśmy szablony zwierząt przy użyciu masy solnej , układaliśmy puzzle , wykonywaliśmy zwierzęta z papieru – 3D. W ogrodzie przedszkolnym rozwiązywaliśmy zagadki obrazkowe oraz wykonaliśmy „ Taniec dzikich zwierząt „

     Derby sportowe !

Uczestniczyliśmy w miedzyprzedszkolnych zawodach sportowych w Weisswasser. Oprócz sportowej rywalizacji uczestniczyliśmy w zabawach ,mających na celu poznanie nazw dyscyplin sportowych w języku sąsiada .

    Prezentacje językowe !

Podczas wesołych zabaw utrwaliliśmy poznany materiał – przygotowywaliśmy się do prezentacji naszych  umiejętności językowych  rodzicom. Uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych w sali gimnastycznej w Bad Muskau . Spotkanie zakończyliśmy wspólnym spacerem po Parku Mużakowskim .

    Ich liebe deutsch ! Kocham polski !

Podczas ostatniego spotkania dzieci z Łęknicy i Bad Muskau z cyklu Wyspa Językowa na łęknickim placu przedszkolnym w obecności zaproszonych rodziców , (którzy licznie przybyli z obu przedszkoli )odbył się pokaz umiejętności językowych dzieci . Przedszkolaki  przedstawiły w atrakcyjny sposób zdobytą wiedzę a jej zakres wzbudził podziw wszystkich zaproszonych uczestników . Na koniec dzieci ozdabiały farbami pamiątkową ramkę ze wspólnym zdjęciem . Przy grillu , w atmosferze wspólnej zabawy miło płynął czas pożegnania . To był dla wszystkich bardzo miły rok.