Aktualności

Święto drzewa w naszym przedszkolu

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. Od 2007 r nasze przedszkole bierze w niej aktywny udział .

W dniu 12 października zaplanowaliśmy  uroczyste obchody Dnia Drzewa.

  • Tego dnia we wszystkich grupach odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew , dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa
  • W ogrodzie przedszkolnym dzieci posadziły  drzewka  podarowane  przez p. dyrektor  Ewę Sienkiewicz
  • Uroczyście zatańczyły i zaśpiewały w kole witając nowych  mieszkańców  ogrodu
  • Grupy dzieci starszych uczestniczyły w eko-podchodach .  Na trasie  dzieci  wykonały 4 zadania– zadania dla MŁODYCH EKOLOGÓW
  • Po dotarciu do Parku przy Ośrodku kultury Sportu i Rekreacji dzieci bawiły się ,,jesiennymi darami”,   a przy ognisku konsumowały pieczone ziemniaki .
  • Na koniec złożyły uroczystą przysięgę-

,, Przedszkolaki  zawsze będą dbać o wszystkie drzewa!!!!

Nie będziemy łamać gałązek, drzew i krzewów.
Nie będziemy deptać
trawników!
Nie będziemy w lesie krzyczeć!
Będziemy wrzucać śmieci do kosza!
Będziemy zimą dokarmiać ptaki i zwierzęta!
Będziemy oszczędzać wodę
i prąd!
Obiecujemy! My mali obrońcy przyrody!

Warto wiedzieć

 Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się szerokim odzewem. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.