Aktualności

Światowy Dzień Wróbla

Wróbel – mały szary niepozorny ptaszek, choć dziki, to towarzyszy człowiekowi od stuleci, a w nazwie ma „domowy” (Passer domesticus). Na całym świecie żyje aż 26 gatunków wróbli i różnią się one wyglądem od siebie. Wraz z początkiem astrologicznej wiosny – 20 marca, obchodzą swoje święto czyli Światowy Dzień Wróbla.
Przez licznych wróble znane są jako bohaterzy wielu piosenek i bajek dla dzieci. Dwóch najbardziej znanych to Elemelek (bohater wierszowanych bajek autorstwa Hanny Łochockiej) i Ćwirek (bohater animowanego serialu dla dzieci „Przygód kilka wróbla Ćwirka” stworzonego w łódzkim Se-ma-forze). Jednym z bardziej popularnych wróblich dorosło-młodzieżowych bohaterów kultury masowej jest Jacek Wróbel czyli pirat z Karaibów Jack Sparrow z tatuażem wróbla lecącego nad morzem na tle zachodzącego słońca. Świat filmowy to jedno, a rzeczywistość to drugie.
Niestety wróbli na całym świecie jest coraz mniej, szczególnie w dużych miastach, gdzie kiedyś były bardzo często spotykane. Wpływ ma na to m.in. zastąpienie powozów konnych samochodami (wróble żywiły się m.in. niestawionymi ziarnami owsa obecnymi w odchodach koni), sposób budowy domów (uszczelnianie i zamurowanie wszelkich otworów, szpar), zmniejszenie ilości drzew i krzewów, pojawiło się więcej drapieżników. Nie pomagają wróblom także zamykane śmietniki. W wielu dużych miastach Europy populacja wróbli spadła nawet o 80%. Od 2004 r. w Polsce wróbel zwyczajny objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.
Co możemy zrobić, by powstrzymać znikanie wróbli? Po pierwsze – miejsca na gniazda – warto budować skrzynki lęgowe dla wróbli. Po drugie należy zapewnić wróblom odpowiednie schronienia poprzez zakładanie remiz – które stanowić będą schronienie i źródło pożywienia. Po trzecie – zimowe stałe, dokarmienie ptaków. Po czwarte – ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin w pielęgnacji ogrodów. Lekcję na ten temat w ZSP w Łęknicy poprowadziła Justyna Górecka.

Tags