Aktualności

Pamiętnik transgranicznych spotkań – WYSPA JĘZYKOWA

     Przedszkole to niesamowity czas w życiu dziecka i nie trzeba chyba o tym nikogo przekonywać. Dzieci spędzają z nami 4 lata ( czasami więcej ) – co dany moment stanowi niemal połowę ich życia. Jak już pisałam przy innej okazji od 1 września 2018 r bierzemy udział w projekcie „Transgranicza Liga Mistrzów – wzmocnienie innowacyjnych oddziaływań edukacyjnych po obu stronach Nysy Łużyckiej”.  Nie ukrywam, że cieszymy się  z tej wyjątkowej oferty edukacyjnej dla naszych łęknickich 6-latków. W tym roku przedszkolnym szlifujemy swoje umiejętności językowe poprzez prowadzenie 3x w tygodniu po 30 ‘ lekcji języka niemieckiego oraz co dwutygodniowe spotkania z rówieśnikami z partnerskiego przedszkola w Bad Muskau. Podobnie jak to było w I semestrze – II semestr również obfituje w ciekawe wydarzenia.

6 lutego wielu przeżyć i radości dostarczył dzieciom wspólny bal karnawałowy. Królowały ponadczasowe „Kaczuchy”, które śpiewane w języku niemieckim nabierają nieco bardziej  poważnego  charakteru. Podczas Transgranicznej Bajkomanii dzieci wysłuchały w dwóch językach wiersza J. Tuwima „ Lokomotywa”.

Tydzień później – 13 lutego – w Bad Muskau poznawaliśmy zasady zachowania się na drodze. Na specjalnych dużych matach imitujących ulicę dzieci ćwiczyły właściwe zachowanie się na drodze. Następnie z marchewkowych „ kostek” i patyków przedszkolaki projektowały domy. Być może mamy w swoim gronie przyszłych architektów?

6 marca w Łęknicy  podczas działań zabawowych dzieci z obu przedszkoli nauczyły się  w języku polskim i niemieckim piosenki o częściach ciała. Potem w polsko-niemieckich grupach malowały farbami gipsowe maski, nazywając poszczególne części twarzy . Wybraliśmy się także do naszej Miejskiej Biblioteki, gdzie dzieci wysłuchały wiersza J. Brzechwy „ Na straganie”.

20 marca witaliśmy wiosnę w Bad Muskau. Eksperymentowaliśmy z kolorami . Za pomocą strzykawek i kolorowej wody zabarwialiśmy papier, który następnie wykorzystaliśmy do wykonania motyli. Tworzyliśmy także kompozycje z kolorowego piasku.

3 kwietnia w Łęknicy dzieci uczestniczyły w plenerowej grze językowej. W małych, polsko – niemieckich grupach przedszkolaki udały się wraz z opiekunami na poszukiwanie ukrytych w terenie kopert z zadaniami. Musiały m.in. w obu językach policzyć do 12, wymienić pory roku, zaśpiewać piosenkę o dniach tygodnia i częściach ciała , określić kolory.  Zasiały także w słoiczkach owies , który ozdobi nasze wielkanocne stoły. Na koniec w szkolnej bibliotece wysłuchaliśmy dwujęzycznej bajki „Wilk i 7 koźlątek”.

Każdą okazję zabawową wykorzystujemy do tego , by dzieci uczyły się nowch słów ; wykazywały odwagę mówienia w języku sąsiada. Przedszkolaki z Łęknicy i Bad- Muskau z dużą łatwością przyswajają sobie nową wiedzę. Jest to wielka szansa dla tych dzieci na to, by w przyszłości w stopniu bardzo dobrym opanowały język niemiecki bądź polski.

 Korzystając z okazji – BARDZO dziękuję Rodzicom dzieci biorących udział w projekcie za organizację dowozu dzieci na zajęcia projektowe do Bad Muskau.