Aktualności

Pamiętnik transgranicznych spotkań – WYSPA JĘZYKOWA-

Bad Muskau 24 październik 2018r. Choć jesień przypomniała nam, że lato wybiera się drugą półkulę to spotkanie przedszkolaków z partnerskich przedszkoli na WYSPIE JĘZYKOWEJ było co najmniej cieplutkie. Tym razem odbyło się ono w Kita Bergpiraten. Na początku tradycyjnie podczas wesołych zabaw utrwaliliśmy poznane wcześniej zwroty. To już nasze szóste spotkanie. Kadra projektowa ma przyjemność obserwować jak zmienia się nastawienie dzieci do siebie .Stały się bardziej otwarte, witają się serdecznie. Nie ma już problemu, kiedy zostają poproszone o dobranie się w pary polsko-niemieckie.

Tym razem dzieci uczestniczyły w rozgrywkach sportowych. Poznawały nowe słowa – piłka , hulajnoga, lina, szybko. Poznały również nową  technikę plastyczną – tworzenie obrazów z ilustracji owoców.  Ze względu na dużą ilość dzieci biorących udział w projekcie zawsze dzielimy je na kilka grup, by stworzyć bardziej dogodne warunki do poznawania języka sąsiada. Wspólne posiłki , zabawy zorganizowane i spontaniczne niewątpliwie zbliżają wszystkich uczestników.

         Pamiętnik  transgranicznych spotkań – WYSPA JĘZYKOWA – część druga

     Przedszkole to niesamowity czas w życiu dziecka i nie trzeba chyba o tym nikogo przekonywać. Dzieci spędzają z nami 4 lata (czasami więcej) – co dany moment stanowi niemal połowę ich życia. Jak już pisałam przy innej okazji od 1 września 2018 r bierzemy udział w projekcie „Transgranicza Liga Mistrzów – wzmocnienie innowacyjnych oddziaływań edukacyjnych po obu stronach Nysy Łużyckiej”.  Nie ukrywam , że cieszymy się  z tej wyjątkowej oferty edukacyjnej dla naszych łęknickich 6-latków. W tym roku przedszkolnym szlifujemy swoje umiejętności językowe poprzez prowadzenie 3x w tygodniu po 30 ‘ lekcji języka niemieckiego oraz co dwutygodniowe spotkania z rówieśnikami z partnerskiego przedszkola w Bad Muskau . Podobnie jak to było w I semestrze – II semestr również obfituje w ciekawe wydarzenia .

6 lutego wielu przeżyć i radości dostarczył dzieciom wspólny bal karnawałowy. Królowały ponadczasowe „Kaczuchy „ , które śpiewane w języku niemieckim nabierają nieco bardziej „ poważnego „ charakteru . Podczas Transgranicznej Bajkomanii dzieci wysłuchały w dwóch językach wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”.

Tydzień później – 13 lutego – w Bad Muskau poznawaliśmy zasady zachowania się na drodze. Na specjalnych dużych matach imitujących ulicę dzieci ćwiczyły właściwe zachowanie się na drodze. Następnie z marchewkowych „kostek” i patyków przedszkolaki projektowały domy. Być może mamy w swoim gronie przyszłych architektów ?

6 marca w Łęknicy  podczas działań zabawowych dzieci z obu przedszkoli nauczyły się  w języku polskim i niemieckim piosenki o częściach ciała . Potem w polsko – niemieckich grupach malowały farbami gipsowe maski, nazywając poszczególne części twarzy. Wybraliśmy się także do naszej Miejskiej Biblioteki, gdzie dzieci wysłuchały wiersza J. Brzechwy „ Na straganie”.

20 marca witaliśmy wiosnę w Bad Muskau. Eksperymentowaliśmy z kolorami. Za pomocą strzykawek i kolorowej wody zabarwialiśmy papier , który następnie wykorzystaliśmy do wykonania motyli. Tworzyliśmy także kompozycje z kolorowego piasku.

3 kwietnia w Łęknicy dzieci uczestniczyły w plenerowej grze językowej. W małych , polsko – niemieckich grupach przedszkolaki udały się wraz z opiekunami na poszukiwanie ukrytych w terenie kopert z zadaniami. Musiały m.in. w obu językach policzyć do 12 , wymienić pory roku , zaśpiewać piosenkę o dniach tygodnia i częściach ciała , określić kolory.  Zasiały także w słoiczkach owies , który ozdobi nasze wielkanocne stoły. Na koniec w szkolnej bibliotece wysłuchaliśmy dwujęzycznej bajki „Wilk i 7 koźlątek”.

Każdą okazję zabawową wykorzystujemy do tego , by dzieci uczyły się nowch słów; wykazywały odwagę mówienia w języku sąsiada. Przedszkolaki z Łęknicy i Bad- Muskau z dużą łatwością przyswajają sobie nową wiedzę. Jest to wielka szansa dla tych dzieci na to, by w przyszłości w stopniu bardzo dobrym opanowały język niemiecki bądź polski.

 Korzystając z okazji – BARDZO dziękuję Rodzicom dzieci biorących udział w projekcie za organizację dowozu dzieci na zajęcia projektowe do Bad Muskau.