11 grudnia 2020r. 7a, 7b oraz klasa 8 uczestniczyły w forum dla młodych poświęcone edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Wydarzenie prowadzone było online w ramach zdalnej edukacji. Uczniowie wysłuchali przez cały dzień wielu ciekawych, inspirujących prelekcji dotyczących nowych technologii. Jak twierdzą to nie był zmarnowany czas. Warto korzystać z takich spotkań i czerpać wiedzę jak w kreatywny sposób można technologię wykorzystać do swojego indywidualnego rozwoju oraz do współpracy w społeczeństwie. Mamy nadzieję że za rok będziemy mogli uczestniczyć na żywo w tym wydarzeniu i poznawać ciekawych i fantastycznych ludzi na żywo.
Oto ich relacje:
W piątek odbyła się konferencja Digital Youth Forum 2020. Było tam wiele ciekawych wykładów. Najbardziej podobał mi się wykład Jarka Brodeckiego o środowisku, pokazał on nam jak powinniśmy dbać o środowisko i co się dzieje w naszym kraju przez globalne ocieplenie. W Polsce susze doprowadziły nawet do pożaru naszego pięknego Narodowego Parku Biebrzańskiego, ucierpiało na tym wiele zwierząt mieszkających w parku. Uświadomiło mi to co się dzieje przez zaniedbywanie środowiska. Teraz postaram się jeszcze bardziej dbać o naszą planetę, ponieważ mamy ją tylko jedną. Mam nadzieję, że wykład ten dotarł do wielu osób i do tych które nie miały jeszcze świadomości co się dzieje na świecie. Każdy może pomóc matce naturze, małym krokiem dla nas który może pomóc za to bardzo naturze jest segregowanie odpadów. Dlatego nie wyrzucajcie śmieci na trawę, ponieważ jedna plastikowa butelka może się rozkładać nawet 400 LAT.
Alicja
Na piątkowych zajęciach miałam okazję zaczerpnąć nowej wiedzy na temat informatyki i nie tylko. Najbardziej intrygującym tematem dla mnie okazała się być bańka informacyjna, a także fake newsy. Z mojego punktu widzenia owe zajęcia są bardzo przydatne dla mojego pokolenia.
Zuzanna
Najbardziej podobała mi się wypowiedź pewnej ciemnoskórej rodziny, która jako jedna z nielicznych postanowiła się postawić i pokazać że nieważny jest kolor skóry człowieka. Ta rodzina postanowiła że chcą pokazać Polsce że może ona być krajem tolerancyjnym i że wcale nie musi być tak że jeśli ktoś ma inny kolor skóry to jest gorszy. Na tej relacji podzielili się okrutnymi doświadczeniami jakie ich dotknęły z powodu ich odcienia skóry, mówiono na nich okropne rzeczy takie jak: asfalt, murzyn, czarnuch. Moim zdaniem te słowa nie powinny być skierowane w ogóle do drugiego człowieka nie mówiąc o tym że wypowiadając te słowa do drugiej osoby pokazujesz swój brak tolerancji i kultury. Nikt nigdy nie zmusi drugiej osoby do lubienia siebie ale uważam że każdy człowiek powinien przynajmniej tolerować drugą osobę bo to że mamy inne kolory skór to nie oznacza że różnimy się czymś od siebie.
Gaia
Mimo sytuacji w której się znajdujemy na świecie przez którą nie mogliśmy się spotkać na żywo tylko musieliśmy online, spotkanie było bardzo przyjemne i ciekawe. Z całego wydarzenia najbardziej podobało mi się i zaciekawiło mnie pokazanie przykładu jak można stworzyć instastory, niestety dalej nie umiem kolorować tekstu w taki sposób ale raz mi prawie wyszło. Mam nadzieję że kiedyś będziemy mogli powtórzyć takie spotkanie ale na żywo.
Aleksandra
Moim zdaniem piątkowe forum było ciekawe pod względem instastory i tolerancji. Bardzo podobało mi się jak mówili w jaki sposób zrobić fajne i ciekawe story na instagramie. Opowiedzieli też o tolerancji wobec osób ciemnoskórych, bo to, że ktoś ma inny kolor skóry nie znaczy, że nie jest człowiekiem. Przekazali nam trochę o LGBT. Ta wiedza o tolerancji jest bardzo ważna, a w naszym kraju tolerancja jest na bardzo niskim poziomie. I na końcu jeszcze ten super zagrany koncert Aniki.Pięknym śpiewem Anni zakończyli tę forum. Forum powinno być częściej oraz powinno omawiać się na nim więcej rzeczy o tolerancji i instagramie.
Wiki
Wszystkie wykłady były ważne i interesujące, zwróciłam uwagę na występ pana Przemysława Staronia, który był bardzo pouczający, a jego tematem była tolerancja. Ludzie mówili tam o dość istotnych rzeczach i problemach w dzisiejszych czasach. Wiele porad wzięłam sobie do serca i mam nadzieje, że chociaż część mojej klasy również. Bardzo podobało mi się piątkowe wydarzenie oraz chętnie bym w nim uczestniczyła po raz kolejny.
Maja
Piątkowe forum zrobiło na mnie duże wrażenie, jestem zachwycona jaką wiedzę ci wszyscy ludzie nam przekazali. Jednym z najciekawszych wywiadów był wywiad z Fundacją Porta, w którym założyciele tej fundacji uświadomili nam jak to jest przez cały czas słyszeć obraźliwe słowa, wyzwiska czy doświadczać bójek z powodu koloru skóry czy wiary. Nikt nie zasługuje na takie traktowanie, powinniśmy się wspierać, komplementować siebie nawzajem. Inny kolor skóry nie jest wyznacznikiem, nie powinniśmy być wrogami, powinniśmy kochać siebie obopólnie. Oczywiście każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania na dany temat lecz róbmy to w łagodny sposób. Bardzo ciekawy był wywiad z Emilią Kaczmarek, która opowiadała o tym jak możemy pomagać przez internet. Moim zdaniem każdy powinien pomagać nawet w najmniejszym stopniu, nie liczy się to jak pomożesz ważne, że to zrobiłeś i dzięki temu stajesz się lepszym człowiekiem. Pomaganie ludziom, zwierzętom, komukolwiek, jest przepięknym gestem, a jeśli to robisz jesteś wspaniałym człowiekiem.
Basia