Aktualności

Inauguracja projektu – Transgraniczna Liga Mistrzów

Inauguracja projektu ,,Transgraniczna Liga Mistrzów – wzmocnienie innowacyjnych oddziaływań edukacyjnych po obu stronach Nysy Łużyckiej”

       Uroczysta inauguracja projektu polsko – niemieckiego ,,Transgraniczna Liga Mistrzów – wzmocnienie innowacyjnych oddziaływań edukacyjnych po obu stronach Nysy Łużyckiej”.
W dniu 26.09.2018 roku w Zespole Szkół Publicznych w Łęknicy odbyła się uroczysta inauguracja projektu polsko – niemieckiego ,,Transgraniczna Liga Mistrzów – wzmocnienie innowacyjnych oddziaływań edukacyjnych po obu stronach Nysy Łużyckiej”. W tym dniu odbył się dzień projektowy ,,Poznajmy się” mający na celu zintegrowania i poznania się wszystkich uczestników projektu.
W wydarzeniu wzięli udział wszyscy Organizatorzy projektu: przedstawiciele Urzędu Miasta w Łęknicy i Bad Muskau, dyrektorzy placówek edukacyjnych, które biorą udział w projekcie (Zespół Szkół Publicznych w Łęknicy, przedszkole Kindertageseinrichtung „Bergpiraten“ z Bad Muskau, Grundschule Bad Muskau i świetlica Hort Bad Muskau), nauczyciele z tych placówek, rodzice oraz uczniowie i przedszkolaki.
Spotkanie otworzyli Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy Pani Sławomira Marszałek oraz Burmistrz Miasta Łęknica Pan Piotr Kuliniak. Rozpoczęto od prezentacji projektu. Kolejnym punktem było podpisanie umowy partnerskiej dotyczącej realizacji projektu pomiędzy miastem Łęknica i Bad Muskau. Umowę tą podpisali burmistrzowie miast Pan Piotr Kuliniak i Pan Andreas Bänder.
Po uroczystym rozpoczęciu przyszedł czas na wspólną zabawę. Spotkanie integracyjne ,,Poznajmy się” –  okazał się niezwykle udanym festynem. W przygotowanie atrakcyjnych stoisk tematycznych włączyli się: nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz dyrekcja. Dzieci miały możliwość poznania się podczas wspólnych zabaw integracyjnych. Dodatkowymi atrakcjami było malowanie twarzy, wspólne projektowanie toreb ekologicznych, wykonywanie doświadczeń przyrodniczych oraz udział w konkursach o naszym wspólnym regionie. W czasie trwania festynu odbywały się również rozgrywki sportowe mające na celu integrację uczestników projektu. Podczas wspólnej zabawy rodzice mieli okazję wspólnie uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych zabawach integracyjnych. Maluchy chętnie i bez wytchnienia, pod czujnym okiem nauczycieli, opiekunów i rodziców bawiły się w najlepsze.
Dzieciom podobał się kącik kosmetyczny, oblegany przez cały czas trwania festynu, w którym można było pomalować swoją buzię w różne ciekawe wzory. Nikt się nie nudził. Chętni próbowali z długich balonów stworzyć ,,gnieciuchy antystresowe”. W czasie festynu odbyły się również różnorodne konkursy nagradzane drobnymi upominkami. Po wspólnych zabawach nastąpiła chwila na wspólny poczęstunek. Każdy mógł skosztować polską i niemiecką ,,kiełbaskę” z grilla.
Festyn z okazji Dnia Projektowego ,,Poznajmy się” należy uznać za bardzo udany. Przekonaliśmy się, że bariery językowe zanikają podczas wspólnej zabawy. Podczas festynu każdy mógł znaleźć coś dla siebie interesującego. Atrakcje zorganizowane tego dnia pokazały możliwości spędzania wolnego czasu oraz dobry sposób na integrację uczestników projektu. Celem imprezy było nie tylko zintegrowanie rodziców, dzieci, młodzież i włączenie wszystkich uczestników do wspólnej zabawy.