Aktualności

11 luty dzień dokarmiania zwierzyny leśnej

Stworzenie właściwych warunków bytowania zwierzyny dziko żyjącej jest jednym z głównych priorytetów działalności Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Mając powyższe na względzie, a także chcąc przeciwdziałać narastaniu szkód spowodowanych przez zwierzynę w uprawach rolnych i leśnych oraz coraz częstszej obecności zwierząt w miastach członkowie kół łowieckich i leśnicy budują paśniki dla zwierzyny płowej i lizawki solne, gromadzą paszę, zakładają poletka żerowe, wysadzają drzewa w remizach i na terenach leśnych oraz prowadzą dokarmianie.
W ww. poczynania niezwykle trafnie wpisuje się 11 luty, który ustanowiono jako Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu i jak można im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku.
Gruba, długo utrzymująca się warstwa śniegu i lód utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Niskie temperatury, zamarznięta, przykryta śniegiem ziemia sprawiają, że trudno im zdobyć pożywienie i przetrwać do wiosny. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść człowiek. Tak też uczynili uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęknicy wraz z członkiem WKŁ „Cietrzew” Warszawa, Justyną Górecką którzy ochoczo wybrali się do lasu i zanieśli karmę dla zwierząt. Mieszkańcy miejscowości od lat borykają się z problemem dzików w mieście, dlatego też miejsce złożenia karmy w postaci kasztanów, buraków, marchwi, ziemniaków, jabłek, selerów oraz zboża zostało wybrane bardzo dokładnie. Mamy nadzieję, że owe dziki zajęte wyłożonymi smakołykami nie prędko pojawią się na miejskich trawnikach.

Tags