Aktualności

Z życia mrówek

Kolejne spotkanie z Panią Justyną Górecką, w ramach którego uczniowie klasy III b zgłębiali wiedzę przyrodniczą nt. otaczającego nas środowiska. Tematem tych zajęć było życie mrówek. A oto kilka ciekawostek z  życia naszych bohaterów…

To wyjątkowe owady, żyjąc w licznych, nawet milionowych społecznościach, są niezwykle ważne dla życia lasu. Silnie oddziałują na różne grupy roślin, bezkręgowców. Są pokarmem dla ptaków i zwierząt. Uważane są za „sanitariuszki” naszych lasów, a to dlatego, że potrafią szybko i sprawnie obrać z tkanek martwe zwierzę. Regulują także liczebność innych owadów, często zapobiegając gradacjom gatunków żerujących na naszych drzewach.

Robotnice, królowe oraz żołnierze żyją w kopcach, które skrzętnie budują z kopce z dobrych gałązek, kawałeczków kory i igieł sosnowych, a to wszystko połączone ziemią zwilżoną śliną mrówek. W środku mrowiska  istnieje zawiły labirynt korytarzy i komór.

Pracowite mrówki nie mają łatwego życia. Ich mrowiska często niszczone są ręką ludzka. Obojętne nie pozostają również dziki, które tarzają się w mrowisku i wyczekują na zabieg higieniczny. Z kolei ptaki chwytają mrówki dziobem i rozgniatając je, nacierają sobie pióra kwasem mlekowym, który wykazuje właściwości bakteriobójcze.