Aktualności

Sto lat niepodległości w naszej szkole

100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości celebrowaliśmy w naszej szkole przez tydzień. Od 5 do 11 listopada prowadziliśmy różnorodne działania w ramach Tygodnia dla Niepodległej. Rozpoczęliśmy w poniedziałek konkursem recytatorskim poezji patriotycznej. 13 recytatorów przedstawiło teksty wiersze o tematyce patriotycznej,  znanych polskich poetów. Spośród nich jury wyłoniło sześcioro laureatów: Maję Janowską, Gabriela Zielińskiego, Julię Ślebiedzińską, Eryka Szolca, Julię Kozłowicz i Laurę Bień.
We wtorek, 6 listopada,  odbył się  konkurs piosenki patriotycznej. Udział w nim wzięło kilkoro solistów, ale były też duety i zespoły. Tytuł laureata otrzymały Maja Smuźniak oraz Weronika Szik, które wspólnie wykonały piosenkę „Kocham cię, Polsko”. Jury przyznało również dwa wyróżnienia: dla Cezarego Dąbrowskiego z zespołem w składzie: Michał Lewczuk, Sergiusz Duarte Maia, Dawid Grzeszczuk i Mateusz Michalkiewicz, którzy zaśpiewali „Piechotę”. Kolejne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Strawińska za piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż”.
Środa 7 listopada była dniem warsztatów plastycznych, podczas których uczniowie przygotowywali kotyliony, flagi i inne ozdoby w barwach narodowych, które wykorzystaliśmy dalszych działaniach.
8 listopada, w czwartek zorganizowaliśmy przemarsz ulicami miasta z biało-czerwonymi flagami, transparentami oraz pieśnią patriotyczną na ustach. W tym działaniu dzielnie towarzyszyły nam przedszkolaki.
Piątek, 9 listopada był punktem kulminacyjnym naszych szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
O godzinie 11.00 zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, by o godz. 11.11 wspólnie zaśpiewać 4 zwrotki hymnu oraz zrobić wspólne zdjęcie w biało-czerwonych strojach. Podczas tego spotkania nagrody otrzymali  laureaci konkursów patriotycznych.
Wspólne śpiewanie czterech zwrotek hymnu było ogólnopolską akcją pod hasłem „Rekord dla Niepodległej” . Do akcji, ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zgłosiło się ponad 24 tysiące szkół z całego kraju.
O godz. 16.30 zorganizowaliśmy wieczorek muzyczno-literacki pt. „Drogi Polski do niepodległości”. Nasi uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki, dzięki którym przypomnieliśmy sobie trudną drogę naszej ojczyzny od czasów zaborów do wolności.
11 listopada, w niedzielę, w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogło nas zabraknąć podczas miejskich obchodów tego święta. Poczet sztandarowy oraz gimnazjaliści w uroczystych strojach reprezentowali nasza szkołę podczas Mszy Świętej oraz w czasie składania kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Natomiast laureaci konkursów patriotycznych zaprezentowali  krótki program artystyczny w OKSiR dla mieszkańców miasta.
W związku z ta wyjątkową rocznicą braliśmy też udział w ogólnopolskiej akcji wysyłania pocztówek „100 pozdrowień na 100 lat Niepodległości”. Założenie akcji było takie, aby uczniowie z każdej ze szkół, biorących udział w tym przedsięwzięciu, wysłali 100 kartek do 100 różnych placówek rozmieszczonych na terenie całej Polski. Otrzymane pocztówki wyeksponowane zostały na tablicach w szkole.
„Tydzień dla Niepodległej” obfitował w moc wydarzeń, emocji i wzruszeń i odkrył wiele talentów naszych uczniów. Najaktywniejsi zostali wyróżnieni podczas apelu podsumowującego wszystkie działania.

Renata Pytel