Aktualności

O jelonku rogaczu słów kilka

Jelonek rogacz to nie jest, jak się wielu osobom wydaje, jeleń często utożsamiany z  jelonkiem bambi, nie jest to także rogacz, czyli samiec sarny, zwany inaczej kozłem. Jelonek rogacz to największy owad żyjący w Polsce. I ten właśnie oto owad był tematem spotkania drugoklasistów z Panią Justyną Górecką.

Budowa ciała majestatyczna, masywna zwłaszcza u samców, których długość oscyluje w granicach samca do 40 do 83 mm Wierzchnia część ciała jest najczęściej brunatna lub ciemnobrunatna, głowa i przedplecze są zwykle ciemniejsze, czarno-brunatne. Bardzo charakterystyczna jest budowa żuwaczek u samców. Zwykle są one silnie rozwinięte, lekko wygięte na wzór poroży jelenia, stąd polska nazwa.

Związany ze środowiskiem leśnym, jest gatunkiem ciepłolubnym, występującym w terenach nizinnych i na pogórzach. Preferuje świetliste dąbrowy i grądy z dużą ilością martwego drewna.

 Znaczną część swojego życia jelonek rogacz  spędza w formie pędraka o skrytym trybie życia żerującego na styku gleby i rozkładającego się martwego drewna. Dorosły osobnik  żyje krótko. Czasem przesiaduje na korze drzew, żywiąc się sokiem wypływającym z ran drzew. Aktywność podczas ciepłych, słonecznych dni zwiększa się po zachodzie słońca i trwa do późnych godzin nocnych. Lot powolny i ociężały na niewielkie odległości, o niskim tonie brzęczenia.

Po zapłodnieniu samica wykopuje dołek pod karpą martwego drzewa, po czym ze złożonych jaj wylęgają się larwy. Żerują one w butwiejącym drewnie od 3 do 6 lat, na jesień przechodzą w stan poczwarki. Początkiem lata dorosłe osobniki wygrzebują się na zewnątrz i przystępują do rójki, która trwa od czerwca do lipca. Wśród samców często dochodzi do widowiskowych walk o terytorium i samice.