Zespół Szkół Publicznych w Łęknicy

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
70-lecie SZKOŁY

JUBILEUSZ 70-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Email Drukuj PDF

„Szanujmy każde wspomnienie, z nich składają się wielkie historie"

Tadeusz Różewicz 

JUBILEUSZ 70-LECIA  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ

IM. JANA BRZECHWY  W ŁĘKNICY

10 czerwca 2016 r. był wyjątkowym, niezapomnianym dniem, pełnym dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji. Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono oficjalnych gości, nauczycieli, byłych  i obecnych pracowników, absolwentów, rodziców, uczniów, przyjaciół i partnerów Szkoły.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 Mszą Świętą w kościele pw. św. Barbary w Łęknicy, którą koncelebrowali proboszcz parafii Ksiądz Józef Popiel oraz Ksiądz Dominik Kozak.  Podniosłość uroczystości podkreśliła obecność w kościele pocztu sztandarowego Szkoły. W oprawę liturgii słowa podczas mszy włączyli się :Piotr Kuliniak -burmistrz  Łęknicy, Sławomira Marszałek, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy, nauczyciele, uczniowie i  rodzice. Po Mszy Świętej delegacja Szkoły w osobach  dyrektora szkoły oraz uczniów : Marii Frontczak i Szymona Andrusa złożyła kwiaty na grobie Księdza Prałata Józefa Kruka.

Następnie wszyscy uczestnicy udali się do szkoły, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej Jubileusz 70-lecia Szkoły  ufundowanej przez Irenę i Józefa Łachucik z Sieniawy Żarskiej. Odsłonięcia dokonali : przedstawiciel uczniów- Nikola Zalewska, przedstawiciel rodziców - Piotr Gamalczyk, przedstawiciel nauczycieli - Anna Czudec Kubala.

Uroczystość na sali gimnastycznej rozpoczęła się Polonezem, przepięknie zatańczonym przez uczniów klasy III. Został wprowadzony sztandar i odśpiewano hymn państwowy. W imieniu dyrektora szkoły Gości powitała Ewa Sienkiewicz, która poprowadziła część oficjalną uroczystości.

Następnie głos zabrała Sławomira Marszałek,  dyrektor szkoły ,która wygłosiła  przemówienie nawiązujące do jubileuszu. Na zakończenie swojego wystąpienia powiedziała: "Lata spędzone w tej szkole były i są owocne. Wiele pokoleń absolwentów, sukcesy w różnych dziedzinach życia, zawiązane tu przyjaźnie, pamięć o wspaniałych ludziach i miłych zdarzeniach, poczucie wspólnoty i świadomość, że można tu wrócić, to wiele. Jestem przekonana, że to co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nami, ale warto dziś pomyśleć o przeszłości naszej szkoły, by uświadomić sobie jak dużo wspólnie dokonaliśmy".

Miłe słowa zostały skierowane do wszystkich tych, którzy poprzez swoją obecność, niezależnie od czasu i okoliczności, tworzyli historię tej szkoły na przestrzeni 70 lat, pozostawiając jakąś cząstkę siebie już na zawsze w Szkole Podstawowej w Łęknicy. Życzyła wszystkim, aby ten jubileuszowy dzień zapisał się trwale w dobrych wspomnieniach, a za pamięć i obecność na spotkaniu jubileuszowym podziękowała wszystkim serdecznie. 

Krótką historię szkoły przedstawił  Andrzej Marszałek. Przygotowana  z okazji jubileuszu prezentacja multimedialna zawierała ciekawe fotografie, które wywoływały wśród zgromadzonych gości wiele wspomnień. 

Nadszedł czas na  przemówienia gości, wśród których głos zabrali min.: Brygida Grzybowicz, z ramienia Wojewody Lubuskiego,  Katarzyna Pernal –Wyderkiewicz, Lubuski Wicekurator Oświaty w Gorzowie Wlkp.,  Piotr Kuliniak, Burmistrz  Łęknicy, Ferdynand Sańko - były Lubuski Wicekurator Oświaty w Gorzowie Wlkp, Bolesław Adamik - Wiceprezes  Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze, Wicemarszałek Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego, Agnieszka Ślebiedzińska, zastępca przewodniczącego Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Łęknicy, Michael Christoph, dyrektor Szkoły Oberschule w Krauschwitz, Uwe Schneider, nadkomisarz Policji Federalnej z Niemiec, i inni. 

Odczytane zostały listy  z  życzeniami, gratulacjami i podziękowaniami  od:

- Anny Zalewskiej, Ministra Edukacji Narodowej,

-Elżbiety Anny Polak, Marszałka Województwa Lubuskiego

- Romana Sondeja, Dyrektora Generalnego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego,

- Kazimierz Kędziory ,wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej w Łęknicy,

- Zbyszko Piwońskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej w Łęknicy,

- Elżbiety Maćko, dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku .

Zaproszeni goście na ręce  Sławomiry Marszałek składali kwiaty, życzenia i gratulacje z okazji uroczystości.

Jubileusz 70-lecia Szkoły nie obszedł się bez podniosłych akcentów, a takim było: uhonorowanie Sztandaru Szkoły Złotym Medalem za Zasługi w Rozwoju Rzemiosła Lubuskiego,  którego dokonał Pan Bolesław Adamik, Wiceprezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze.

Następnie uczniowie, absolwenci, byli pracownicy szkoły wystąpili z programem artystycznym. Ciekawy układ taneczny przedstawili uczniowie szkoły podstawowej. W pokazie karate  wystąpiła Nikoletta Dziuba, Mistrzyni Świata oraz Mistrzyni Polski w Karate Tradycyjnym. Swoje zdolności muzyczne zaprezentowali Olga Olejnik, Adrian Pietrzak oraz Przemysław Sznura. Olga śpiewała, m.in z Krzysztofem Jarczewskim z Oddziału Zamkniętego  oraz jest absolwentką wydziału aktorstwa w Warszawie, a obecnie nagrywa swoją solową płytę. W pokazie tanecznym wystąpili wychowankowie Przemysława Końcowika, Michał Biazik i Klaudia Strochalska. Wspaniały występ aktorski dala Łęknicka grupa seniorów pod kierunkiem  Krystyny Sochackiej-byłej dyrektor szkoły. Całość występów poprowadzili absolwenci szkoły podstawowej, Aleksandra Głąb i Przemysław Końcowik. 

Po części artystycznej  prowadząca uroczystość , Ewa Sienkiewicz ,podziękowała gościom za przybycie i zachęciła do zwiedzania sal lekcyjnych, Szkolnej Izby Tradycji Miasta, oglądania wystawy starych zdjęć,  prac uczniowskich, wertowania kart kronik szkolnych i wpisów do księgi pamiątkowej.

Nadszedł czas na poczęstunek i tort, na  indywidualne spotkania. Była to okazja, by myślami cofnąć się  i jeszcze raz zasiąść w szkolnych ławkach z tymi, których ostatni raz widziało się kilka, a nawet kilkanaście lat temu..

Dzień ten pokazał, że są jeszcze „...miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina”. Takim miejscem jest z pewnością ŁĘKNICKA SZKOŁA.

 

NASZĄ UROCZYSTOŚĆ 70-LECIA UŚWIETNIŁY  NASTĘPUJĄCE OSOBY:

1. Pani Brygida Grzybowicz -Z  ramienia Wojewody Lubuskiego,

2. Pani Katarzyna Pernal –Wyderkiewicz - Lubuski Wicekurator Oświaty w Gorzowie Wlkp.

3. Pani Wioletta Markulak - Koordynator Terenowego Zespołu Wizytatorów Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.

4. Pani Teresa Przychodzeń - Emerytowany Koordynator Terenowego Zespołu Wizytatorów Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp

5. Pan  Piotr Kuliniak-  Burmistrz  Łęknicy

6. Ksiądz Józef Popiel -Dziekan dekanatu łęknickiego, proboszcz parafii p.w. św. Barbary w Łęknicy  oraz księża wikariusze : Dominik Kozak, Piotr Juckiewicz

7. Pan Bolesława Adamik -Wiceprezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze, Wicemarszałek Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego

8. Pani Elżbieta Łobacz -Bącal – Członkini  Zarządu Oddziału PTTK Powiatu Żarskiego oraz Komisji Krajoznawczej  Zarządu Głównego PTTK

9. Pani Marzena Brzezińska – Sekretarz Urzędu Miasta Łęknica oraz pracownicy

10. Pani Izabela Roszkowska – Skarbnik Gminy Łęknica

11. Pan Artur Rygiel – Radny Powiatu Żarskiego

12. Pan Roman Mazurkiewicz – Radny Powiatu Żarskiego

13. Radni Rady Miejskiej w Łęknicy

14. Pani Beata Śmietańska -Dyrektor Zespołu Szkół w Trzebielu

15. Pani Ewa Ciwoniuk – Dyrektor Publicznego Przedszkola Samorządowego w Trzebielu

16. Pani Małgorzata Polak – Dyrektor Zespołu Szkół w Tuplicach;

17. Pani Małgorzata Mukoid – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach Wielkich

18. Pani Wioletta Konieczna – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowych Czaplach

19. Pani Betina Kowalska - Targońska-Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Łęknicy

20. Pani  Danuta Pietrzak – Kierownik USC w Łęknicy

21. Pani Alina Andrus – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Łęknicy

22. Pan Robert Pietrzak –Kierownik  Komisariatu Policji w Łęknicy, zastępca Przewodniczącego Rady Miasta 

23. Pan Antoni Kasperski – Komendant OSP w Łęknicy

24. Pan Piotr Gamalczyk- Przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Łęknicy

25. Pani Sylwia Trzcińska - Przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum  w Łęknicy

26. Pani Agnieszka Ślebiedzińska- Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Łęknicy

27. Emerytowani pracownicy szkoły ,absolwenci ,rodzice

28. Przedstawiciel mediów-Gazeta Regionalna

 

Goście z Niemiec:

1. Pan Michael  Christoph – Dyrektor Szkoły Oberschule w Krauschwitz

2. Pan Frank Seidel – Wicedyrektor Szkoły Oberschule w Krauschwitz

3. Pani Carola Kastner – Nauczycielka Szkoły Oberschule w Krauschwitz

4. Pan Uwe Schneider -  Nadkomisarz Policji Federalnej z Niemiec

5. Pani Petra Reim - Policja Federalna z Niemiec

6. Pani Ewa Johna- Fundacja Księcia Pucklera  Bad Muskau

7. Pan Marcus Guttler – Związek Młodych Techników i Przyrodników Turmvilla Bad Muskau

 

PODZIĘKOWANIA

Przygotowanie Jubileuszu Szkoły nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu osób.

W imieniu społeczności szkolnej składam  serdeczne podziękowania Panu  Piotrowi  Kuliniakowi, Burmistrzowi Łęknicy oraz Radnym Rady Miasta, Księdzu  proboszczowi, Józefowi Popielowi, Państwu Irenie  i Józefowi Łachucik z Sieniawy Żarskiej, Paniom Betinie Kowalskiej Targońskiej oraz Ewie Chudzik, Państwu Annie i Zbigniewowi Liwińskim, Państwu Sylwii i Witoldowi Worsztynowiczom. Panu Januszowi  Chmiel, Państwu Dendewiczom, pracownikom  Hotelu Mużakowskiego, Radom Rodziców Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łęknicy na czele

z przewodniczącymi : Pani Sylwii Trzcińskiej i Panu Piotrowi Gamalczykowi  oraz rodzicom za  życzliwość, pomoc i wsparcie naszych działań mających na celu uczczenie obchodów 70 –lecia  istnienia naszej placówki.

Relację przygotowała:

Sławomira Marszałek

 

Podziękowania i Gratulacje

Akt Nadania Złotego MEDALU

Legitymacja Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości

 

GALERIA ZDJĘĆ cz.1

GALERIA ZDJĘĆ cz.2

 

LAST_UPDATED2
 

Historia szkoły - 70 lecie

Email Drukuj PDF

Historia Szkoły Podstawowej w Łęknicy

1946 -2016

 

Podziękowanie Burmistrzowi oraz Radnym

Email Drukuj PDF
podziekowanie-burm
LAST_UPDATED2
 

Podziękowanie Radzie Rodziców

Email Drukuj PDF

pod_rod

LAST_UPDATED2
 

Podziękowanie za udział w obchodach 70-lecia naszej Placówki.

Email Drukuj PDF

Podz-ud

LAST_UPDATED2
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL